Apraksts

Rogāļu gravā  ikviens var ne tikai izstaigāt ainavisko pastaigu taku, apskatīt Rogāļu dižakmeni, pasmelt dzidro Mīlestības avota ūdeni, bet arī sastapt mītiskos tēlus no Rogāļu gravas rašanās teikas. 

Leģenda vēsta, ka Rogāļu grava ir Pērkona dusmu rezultāts – tā radusies no Pērkona radītās ūdens šalts. Avots ir vēl viens liecinieks velna un Pērkona cīņai par Laimas mīlestību, taču to nav radījis ne viens, ne otrs – tas ir mīļās, labās Laimas asaru avots.

Rogaļu gravā 50 metru no strauta ietekas Daugavā atrodas Rogāļu dižakmens. Iespaidīgais akmens atceļojis no Karēlijas. Tas ir 6,5 metrus garš, 4,6 metrus plats un 3,7 metrus augsts, to papildina turpat blakus esoša 4 metrus gara atlūza. Tā apkārtmērs stiepjas nepilnu 19 metru platumā, savukārt tilpums mērāms 40 kubikmetros.
Akmens ir ar izteiktu reljefu un no bāli rozā granīta. Šādus akmeņus, kuru sastāvs ļauj noteikt to cilmes vietu, sauc par vadakmeņiem.

Rogāļu dižakmens rašanās leģenda vēsta - Pērkons ar Laimu priecājies par tīro Daugavas ūdentiņu, taču velns lasījis pa laukakmenim un apmētājis mīlniekus. Kādu reizi Pērkons sadusmojies ne pa jokam un ieniris Daugava dzelmē, un to pavadījuši zibeņu zibeņi. Daugava aprimusi, viss kluss. Tomēr pēc brītiņa velns pamanījis satracinātā Pērkona nikno seju. Lielajās plaukstās Pērkons no daudzajiem dzelmē atrastajiem akmeņiem izveidojis vienu lielu un metis ar to velnam...

Rogāļu gravas apskati iespējams sākt arī no Daugavas puses. Laivojot, jāmeklē norāde “Ūdenstūrisma ceļš - Rogāļu grava un akmens”.