Apraksts

Skulpturālais ansamblis “Gaismas vārti” sastāv no liela Latvijas laukakmens, ko četrās daļās sašķēlusi gaisma, ko simbolizē vidū novietotā granīta kolonna, kas atvesta no Spānijas. Katra akmens daļa sver no 9 līdz 15 tonnām. Skulptūru izveide prasījusi divus gadus, un tās veidojis tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs.

Vides objekts izvietots vietā, kur agrāk ir atradusies Stendera mācītājmuižas ēka un ir veltījums akadēmiķim Jānim Stradiņam.

Ideja par šādu vietu radās Jāņa Stradiņa dēlam Pēterim Stradiņam, kurš uzsver, ka vides objekts simbolizē Sēliju un visas Latvijas gara gaismu – izglītību, zinātni, kultūru un valstiskumu, tāpēc par objekta atrašanās vietu izvēlēta tieši Vecā Stendera pēdējā dzīvesvieta.

Šo mākslas darbu ir radījis viens no Latvijas izcilākajiem tēlniecības meistariem Ojārs Arvīds Feldbergs. Tās centrā slejas gaiša granīta pulēta kolonna, kura simbolizē gaismu. No tās uz četrām pusēm tiecas granīta plākšņu gaismas stari. Tie, izlaužoties cauri akmenim, sašķeļ to četrās daļās, akcentējot gara gaismas spēku, ar kuru savas dzīves laikā dāsni dalījās J. Stradiņš. Ansambļa kompozīcijā ir nolasāma arī krusta zīme, atgādinot par G .F. Stenderu kā teologu un viņa dzīves gadiem Sunākstes mācītājmuižā.

“Gaismas vārtu” četri akmens piloni veido atvērtu telpu, kurā apmeklētāji ir aicināti ieiet, sajust gadsimtiem krāto garīgo gaismu, lai apzinātos savu spēku un dalītos ar to tālāk, domājot par Latvijas nacionālajiem stūrakmeņiem – izglītību, zinātni, kultūru un valstiskumu – un savu personīgo ieguldījumu to stiprināšanā.